Životnost plechové střešní krytiny
RadyPři výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně plechových krytin.
Co nejvíce škodí plechovým střechám
V první řadě je třeba znát faktory, které rozhodují o případném budoucím poškození střechy, a na které je třeba dávat pozor.
NEDOSTATEČNÁ VENTILACE
Dobrá ventilace střechy má dvě výhody, v zimě zabraňuje rovnoměrnou cirkulací vzduchu tvorbě námrazy ložisek a v létě přehřívání samotných trapézových plechů.
VLIV MRAZU
Mrazy jsou obzvlášť nebezpečné, pokud teploty pravidelně kolísají mezi teplotou těsně nad nulou a pod ní. Toto cyklické zamrzání může vést k tvorbě námrazy ložisek, která dokážou snížit životnost plechové střechy poškozením střešní izolace nebo trapézových profilů.
VYSOKÉ TEPLOTY
Nadměrné přehřívání plechové krytiny vlivem nedostatečné ventilace, zejména během letních veder, může vést k přehřívání střešní konstrukce a tím snížení životnosti fólií, izolací, krovu, latí atd.
VLHKOST STŘECHY
Je v jakékoli formě největším nepřítelem střechy, způsobující zejména fyzikálně – mechanické poškození. Pokud máte dům v oblasti s vyšším průměrným úhrnem srážek, ať už ve formě deště, sněhu či dokonce krupobití, nemůžete očekávat maximální životnost.
Na základě těchto informací již víte, že je třeba životnosti nejen plechových střech jít trochu naproti. Proto pro vás máme užitečné rady.
Jak pravidelně udržovat plechovou střechu v dobré kondici
- Pokud vám to okolnosti dovolují, alespoň jednou za půl roku (před a po zimě) proveďte vizuální inspekci střechy, například ze sousedova balkónu. Ideální pomůckou je malý dalekohled.
- Jako poslední, byste měli vizuálně i hmatem prozkoumat upevnění střešních sněhových zábran a průchodnost okapového systému.
- V případě, že se na střeše nacházejí nečistoty (např. větve) větší než 20 cm, je vhodné je manuálně shodit a nespoléhat se na to, že je za vás uklidí počasí.
- Udržujte vegetaci v okolí vašeho obydlí v dostatečném odstupu, nedovolte aby nějaká větev přečnívala nad střechu. Vlivem počasí a následným pádem ji může jednoduše poškodit. Kromě toho se ve stínu stromu s vyšší vlhkostí může začít tvořit mechový povlak.
- Pokud zpozorujete malé mechanické poškození na vaší střeše, je možné předejít jeho rozšíření aplikací opravného laku.
Na závěr několik mýtů o plechových střechách
- Plechová střecha je hlučná – vše záleží od izolace, ve skutečnosti střešní okno způsobí v interiéru Vašeho domu několikanásobně vyšší hluk než plechová střešní krytina.
- Přehřívání trapézových plechů – opět je to věc izolace, i když například hliníkové střechy odrážejí o 34% více slunečního záření, než jiné materiály (beton, hlína). Plechová střešní krytina neakumuluje žádné teplo jako například těžké skládané krytiny. Teplota krytiny se po západu slunce vyrovná téměř okamžitě teplotě vzduchu a nedochází k uvolňování sálavého tepla do interiéru po celou noc.
- Mrznutí přes zimu – neexistuje přímá korelace mezi teplotou uvnitř domu a použitím plechové střešní krytiny.
- Plechová střecha je náchylná na poškození – ve skutečnosti kvalitní plechy dosahují v testech lepší výsledky než ostatní materiály, dokonce v USA splnila nejvyšší technickou normu pouze plechová krytina. Povrchové úpravy s polyuretanovými laky mají samočistící schopnost. Tím nedochází k usazování jemných prachových částic na povrchu krytiny.
- Sníží hodnotu domu – v současnosti nejsou na trhu významné cenové rozdíly mezi nemovitostmi s plechovou, pálenou či betonovou střechou.
Chcete se o kvalitě, provedeních a možnostech našich plechových krytin dozvědět více?
Využijte naše lokální zástupce nebo rovnou navštivte naše pobočky v Brně, Jihlavě či Zlíně.
Kontakt pobočka Brno Kontakt pobočka Jihlava Kontakt pobočka Zlín