Zelená střecha jsou na vzestupu a více než jen trend: pomáhají udržet teplo a zajišťují příjemnější mikroklima. V zásadě je možné zelené střechy zřídit i na plechových střechách, ať už v rámci rekonstrukce střechy nebo v novostavbě. Zde je důležitá otázka, zda střešní profily unesou zatížení a jak vypadá sklon střechy. Zde vysvětlíme, co dalšího je třeba vzít v úvahu u zelených střech na plechové střeše.
Výhody zelené střechy na trapézové střeše
Nejen plechové střechy samotné mají mnoho výhod, ale také zelené střechy:
- U zelených střech je výrazně zvýšena retence dešťové vody (jen dbejte na rychlý odvod přebytečné vody)
- Větrná koroze je výrazně omezena – zelená střecha nabízí dodatečnou ochranu
- Zeleň působí i jako tepelná ochrana, takže také výrazně snižuje teplotu v místnostech pod střechou
- zlepšuje také kvalitu vzduchu, protože váže prach a škodliviny
Extenzivní vs. intenzivní zelené střechy
V zásadě existují dva různé přístupy k tématu zelených střech: Lze jej realizovat jako extenzivní nebo jako intenzivní ozelenění. Extenzivní zelená střecha vyžaduje malou údržbu, stačí po střeše jednou až dvakrát ročně projít a zkontrolovat ji. Výsadba se skládá z nízkých rostlin, jako jsou rozchodníky, byliny a trávy. Tento zelený obal vytváří pouze krátké kořeny, takže není nutná vysoká vrstva substrátu. Navíc je také lehčí oproti intenzivnímu ozelenění, hmotnostní zatížení je 50 až 100 kg na metr čtvereční v závislosti na výsadbě. U intenzivních zelených střech je důležitý pravidelný přísun vody a živin – do toho lze zahrnout květiny a keře a někdy i stromy. U menších rostlin je třeba počítat s hmotnostním zatížením až 300 kg na metr čtvereční, u stromů a keřů to může narůst až přes tunu! U většiny střech je proto možné pouze extenzivní ozelenění. Jaké zatížení příslušné střešní profily vydrží, zjistíte nejlépe z popisu výrobce nebo u specializovaného prodejce.
Konstrukce zelené střechy na plechové střeše
Základní podmínkou pro stavbu zelené střechy je, aby sklon střechy nebyl příliš strmý, aby dešťová voda neprosakovala příliš rychle dolů a výše umístěné rostliny neusychaly. Vyvýšenou vrstvou substrátu lze vyrovnat sklon střechy.
Skladba zelené střechy se skládá z drenážní vrstvy, filtračního rouna, vegetačního substrátu a vlastní zelená střecha je až navrch. Pro ochranu střechy přes drenážní vrstvu a filtrační rouno musí být zaručena ochrana proti kořenům, jinak je nutná další hydroizolační vrstva.
Aby bylo možné zvážit všechny požadavky a odpovědět na všechny otázky – ochrana kořenů, typ zelené střechy, odvodnění střechy, údržba – a zajistit, aby vaše zelená střecha byla bezpečná a odolná, je nejlepší poradit se s odborníkem a nechat si zelenou střechu nainstalovat do profesionálů.