Výhody a nevýhody plechových střech na obytných domech
RadyPlechové střechy se tradičně používají k pokrytí hospodářských budov a hospodářských hal. No co na střechu domu? Je plechová střecha vhodné řešení? Plechové střechy jsou považovány za hlučné – déšť a bouře bubnují a kvílí na plechových střechách. To už však dnes neplatí: při správné montáži a konstrukci lze https://www.maslen.cz/produkty/plechove-strechy/ a trapézových profilů rozhodně použít na obytné budovy. Navíc jsou nyní designově tak vzhledově rozmanité, že je možné barevné přizpůsobení objektu a například cihlový vzhled.
Hlavní výhody plechových střech
Výhody použití plechových střech:
-
- Nízká hmotnost – zejména při montáži nové krytiny na starší objekty lze stávající krov díky nízké hmotnosti plechových střech nadále používat.
- Použití s nízkým sklonem střech – profily střešních tašek lze použít již od sklonu 10 stupňů.
- Rychlé a přesné přizpůsobení na střechu – Profily střešních tašek vyrábíme u společnosti Maslen na míru do týdne, a proto jsou rychle a bez odpadu k dispozici při řezání na míru, ideální pro vaši střechu.
- Rychlá montáž – plechové střechy lze rychle smontovat díky velkým a lehkým prvkům.
- Nízké montážní náklady – díky rychlé a flexibilní montáži jsou i náklady na ně nízké.
- Nevyžaduje téměř žádnou údržbu – žádné průběžné opravy, žádné rozbité cihly, žádný růst trávy a mechu, co na střechu rostou.
- Při správném upevnění odolné proti větru a bouři.
- Flexibilní design – plechové střechy jsou k dispozici v široké škále barev, naše hliníkové profily a profily z ocelového plechu jsou k dispozici v přibližně 12 různých barvách RAL.
- Šetrné k životnímu prostředí – Při výměně plechové střechy je možné ji recyklovat.
Nejčastější nevýhody plechových střech
Tradiční plechové střechy mají řadu nevýhod a problémů. Těm se však lze u moderních plechových střech snadno vyhnout, takže použití na obytných budovách je možné bez omezení:
- Špatná zvuková izolace – plechové střechy přenášejí zvuk velmi čistě, takže bez tlumicí konstrukce je v interiéru velmi hlasitý. Důležitá je zde správná spodní konstrukce a zamezení vzniku zvukových mostů, na které samozřejmě při montáži počítáme. Více o tom v našem článku O hlučnosti plechových střech za deště a větru.
- Špatná tepelná izolace – velmi se zahřívají a při nízkých teplotách vydávají teplo ven. Tepelnou izolaci lze výrazně zlepšit izolací a promyšlenou konstrukcí střešní konstrukce včetně větrání, čemuž v Maslenu přikládáme velký význam.
- Nebezpečí promáčknutí a poškození krupobitím – týká se především starých tenkých plechových střech, protože naše moderní vyztužené plechové střechy odolávají i extrémnímu počasí.
- Vodní pára a plísně – Plechové střechy zachycují vodní páru zevnitř, což způsobuje kondenzaci a následný růst plísní, pokud se nekontroluje. Zde může pomoci antikondenzační fólie Dripstop.
- Nebezpečí koroze – při setkání různých stavebních materiálů (např. hliník a měď) může docházet ke korozi, proto je nutné předem vyjasnit kombinace materiálů. Pokud dojde k poškození těsnicí vrstvy střechy (např. v důsledku nesprávné montáže), existuje také riziko koroze. V Maslen sázíme na obzvláště odolné povrchové úpravy a těsnění, které ochrání vaši střechu, zabrání korozi a zajistí střechu s dlouhou životností.
Stále nevíte co na střechu domu? Je plechová střecha vhodná pro váš stavební projekt?
Zda je plechová střecha tou správnou volbou pro váš stavební záměr, tedy záleží na vašich požadavcích a na tom, jak lze spodní stavbu, dodatečné zateplení atd. využít k dosažení optimálních vlastností střechy. Pro uchycení plechové střechy je nutný určitý sklon střechy (od 10°). Při výběru si nechte poradit od odborníka a instalaci raději neprovádějte sami, aby nedošlo k poškození, korozi a chybám při pokládce.