Sdílet

Vazníková nebo klasická střecha? Výhody a nevýhody

Rady
Vazníková nebo klasická střecha? Výhody a nevýhody

Dáváte přednost modernímu příhradovému vazníku, nebo raději vsadíte na klasickou konstrukci? To je velmi častá a těžká otázka pro každého, kdo se chystá stavět nebo kompletně rekonstruovat střechu. Vysvětlíme vám, jaké jsou výhody obou řešení.

Před stavbou nebo kompletní rekonstrukcí střechy je vhodné zvážit všechny možnosti a parametry střechy. Patří sem i konstrukční řešení krovu. V současné době se stále častěji používají příhradové střešní vazníky, které jsou vhodným řešením pro malé bungalovy i větší haly. Své místo na trhu však stále mají i klasické střešní vazníky. Zaměřili jsme se na výhody a nevýhody obou řešení, poradíme vám, kdy je vhodnější vazníková střecha a kdy byste naopak měli rozhodně dát přednost klasické konstrukci.

Začněme základním pravidlem, které je třeba si uvědomit před výběrem. Vazníkové střechy jsou obecně vhodnější pro malé sklony v rozmezí 20-25 stupňů. Pokud se rozhodnete pro sedlovou střechu s větším sklonem, je v naprosté většině případů nejideálnější volbou stavba klasické příhradové střechy. Bylo by však předčasné upřednostňovat jedno nebo druhé řešení pouze na základě sklonu střechy.

Krovu střechy se vyplatí věnovat pozornost i při rekonstrukci

Krovu střechy se vyplatí věnovat pozornost i při rekonstrukci

Výhody vazníkové střechy

Příhradové vazníky jsou v posledním desetiletí stále oblíbenějším řešením. Jeho hlavní výhodou je možnost relativně rychlé a přesné výstavby. Tento typ krovu je tvořen lehkými prefabrikovanými prvky, tzv. vazníky. Díky tomu lze příhradovým vazníkem dosáhnout výrazných úspor materiálu, což se pozitivně promítá do celkových nákladů na příhradovou konstrukci. Rychlejší montáž a nižší náklady však nejsou jedinými výhodami ve srovnání s běžnými vazníky.

Vazníkové krovy lze zhotovit na budovách různých tvarů. Lze je použít i na budovy s netradiční architekturou. Kromě toho je jednou z jejich hlavních výhod nižší hmotnost, což ve svém důsledku znamená jednodušší konstrukci nosné konstrukce. V případech, kdy není možné ovlivnit nosnost základů budovy, je to často jediné vhodné řešení.

Nevýhody vazníkové střechy

Po výčtu hlavních výhod vazníkových krovů se možná ptáte, kde jsou jejich nevýhody. Ve srovnání s klasickým řešením jich je několik. Nejvýznamnější nevýhodou je, že vazníkový krov nelze využít jako obytný prostor. Místo plnohodnotného podkroví můžete v případě vazníkové střechy počítat maximálně s úložným prostorem.

Mezi nevýhody patří i to, že tento typ krovu lze rozumně použít na střechách s menším sklonem, zhruba do 25 stupňů. Samozřejmě existují i možnosti použití příhradových vazníků při vyšších sklonech střech, ale tato řešení jsou již dražší než klasický krov a ne vždy mají smysl.

Výhody klasického krovu

Výhody klasických střešních krovů vám jistě nebudou neznámé. Jedná se o typickou střešní konstrukci, která se používá již desítky let. Samozřejmě i klasický krov lze konstruovat různými způsoby v závislosti na velikosti střechy, sklonu střechy a celkových proporcích budovy. Díky tomuto řešení lze prostor, který vznikne pod střechou, dodatečně izolovat a snadno jej přeměnit na trvale obytný prostor. Dobrým příkladem jsou rekonstruované historické bytové domy, ke kterým byly přistavěny podkrovní byty.

Střecha s klasickým krovem je tedy ideálním řešením, pokud chcete mít pod střechou plnohodnotný prostor.

Pod klasickým krovem lze vytvořit plnohodnotný obytný prostor.

Pod klasickým krovem lze vytvořit plnohodnotný obytný prostor.

Nevýhody klasického krovu

Také v souvislosti s klasickým krovem je třeba zmínit několik nevýhod. Klasický krov je poměrně nákladné řešení, pokud se jedná o stavby atypických tvarů, a vzhledem k výhodám příhradové střechy je vhodné uvažovat spíše o tomto řešení.

Stavba klasického krovu vyžaduje více času a také více materiálu. Toto řešení se nevyplatí ani u střech s velmi malým sklonem (např. menším než 20 stupňů). V takovém případě je sice jeho výstavba možná, ale vzniklý půdní prostor nebude využitelný k bydlení.

Kvalitní střešní vazník je důležitým základem pro stavbu správné střechy.

Kvalitní střešní vazník je důležitým základem pro stavbu správné střechy.

Jak si správně vybrat?

Po zhodnocení výhod obou řešení doporučujeme posoudit je s ohledem na typ budovy nebo zamýšlený typ střechy. Před konečným rozhodnutím zvažte nejen finanční náklady, ale také možnosti budoucího využití půdního prostoru. Zohledněte nejen požadavky na zatížení samotné střechy, ale také požadavky na zatížení základů celé budovy.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více