Rekonstrukce střechy: Co byste měli vědět při renovaci staré střechy
RadyKaždý dům stárne – a stejně jako jiné části budovy ani střecha nemládne. Jako součást obálky budovy je střecha denně vystavena povětrnostním vlivům a musí odolávat velkému zatížení. Rekonstrukce střechy proto není neobvyklým počinem.
Kompletní rekonstrukce nebo částečná rekonstrukce střechy?
Střechu by měl pravidelně kontrolovat pokrývač nebo klempíř, zda není poškozena. Protože i praskliny ve střešních taškách, eternitu nebo jiných krytinách, které se zdají být na první pohled nenápadné, mohou vést k pronikání vlhkosti a poškození podkladových prvků střechy, jako je tepelná izolace, protipožární fólie nebo laťování.
Kontrolu střechy je proto třeba konzultovat s odborníkem. Zná běžná slabá místa, například kolem světlíků, komínů a potrubí a ví, na které značky si dát při kontrole střechy pozor.
Odborníci zpravidla předpokládají, že celková obnova střechy starých budov je nutná zhruba každých 50 let.
Jak rozsáhlá renovace střechy musí být, však vždy záleží na individuálním případu. Pokud je při revizi střechy patrné zjevné poškození, kompletní renovaci střechy novou krytinou se většinou nevyhnete – drobná poškození lze naopak opravit i lokálně.
Rekonstrukce střechy jako příležitost
Pokud je nutná rekonstrukce střechy, lze to vnímat i jako příležitost střechu modernizovat. Hlavní důraz je kladen na tepelnou izolaci. Pokud se musí střecha kompletně zakrýt a znovu pokrýt, měly by být napadeny i podkladové vrstvy. Střechy starých budov mají většinou jen velmi špatnou izolaci. Účinná izolace střechy však může výrazně snížit náklady na vytápění a zlepšit energetickou účinnost budovy.
Další přestavby lze samozřejmě provést v rámci kompletní rekonstrukce střechy. Od generální renovace podkladní střešní konstrukce, přes následnou montáž světlíků či vikýřů, až po zvednutí celé střešní konstrukce.
Renovace střechy: Plechová střecha jako levná a snadná varianta
Plechové střechy mají oproti taškovým dvě velké výhody. Jsou výrazně lehčí a znatelně levnější krytiny. Zároveň se také mnohem snadněji a rychleji pokládají.
Plechové střechy z oceli nebo hliníku jsou ve srovnání s taškovou střechou s hliněnými taškami nebo betonovými taškami extrémně lehké. To může být relevantní při renovaci starých střech, protože se může stát, že starý krov nebo budova jako celek staticky neunese těžkou střechu z betonových tašek. Zde je nejlepším řešením lehká plechová střecha s plechovými profily. Plechová střecha z ocelových plechů nebo hliníkových plechů je často dobrou volbou, zejména pro střechy, které byly pokryty Eternitem, tedy tenkými vláknocementovými panely, protože zde střešní konstrukce často neunesla taškovou střechu.
Střecha samozřejmě vždy určuje vzhled budovy. Střecha by proto měla být samozřejmě i vzhledově přitažlivá, zejména na obytných a komerčních budovách, a ladit s architektonickým stylem domu.
Maslen proto nabízí profily střešních tašek z oceli a hliníku, které jsou vzhledově k nerozeznání od běžných střešních tašek a jsou k dispozici v široké škále barev.
Kolik stojí rekonstrukce střechy?
Náklady na opravu střechy se skládají z pokrytí staré střechy, odstranění suti, materiálu a práce na nové krytině.
Náklady se tedy vždy odvíjejí od materiálu, stavu staré střechy a prací, které jsou kromě střešní krytiny (zateplení) potřeba – a samozřejmě také plochy střechy, která má být sanována.
Likvidace staré střechy může mít za následek i vyšší náklady, pokud se například ukáže, že pod starou střechu byly instalovány problematické komponenty jako je azbest.
Pro jednoduchou výměnu střešní krytiny je třeba počítat s náklady kolem 1500 – 3000 Kč za metr čtvereční na materiál a práci.
U lehkých plechových střech od Maslen lze říci, že čím větší odebrané množství, tím nižší cena za metr čtvereční.
Chtěli byste renovovat střechu? Kontaktujte nás s klíčovými údaji vašeho projektu a získejte nezávaznou nabídku na lehkou plechovou střechu od Maslen.